WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Trafik Kazalarında Tazminat Davaları Hukukçular - Arabulucular - Bilirkişiler ve Davanın Tarafları İçin

Ürün Kodu : 9789750266980
Sayfa Sayısı : 464
Ebat : 16x24
206,00 TL
Daha Fazla Hukuk
Zaman içerisinde nüfus ve araç sayısının artmasıyla doğru orantılı olarak trafik kazalarıyla ilgili davalar da artmıştır.

Eserde; trafik kazalarında tazminat davaları ile ilgili usul ve yargılamaya esas, genel ve özet bilgilere yer verilmiş, trafik kazaları sonucu açılan tazminat davaları örnek dilekçe ve bilirkişi raporları örnekleriyle beraber incelemiştir. Eserde özellikle hesap raporlarına, pratikte kolaylık sağlayacak şekilde, TRH ve PMF yaşam tablolarına göre, terditli olarak yapılan hesaplamalara göre yer verilmiştir.

Anayasa Mahkemesi, 17/07/2020 Tarihli ve 2019/40 Esas 2019/40 Karar sayılı kararıyla, Karayolları Trafik Kanunu'nun zorunlu trafik sigortasına ilişkin 90 ve 92. maddelerinde yer alan "Trafik Sigortası Genel Şartları" ifadelerini iptal etmiştir. İptal kararı içeriğine göre; sigorta şirketlerinin trafik kazalarından doğan tazminat sorumluluğunun öncelikle Karayolları Trafik Kanunu, Türk Borçlar Kanunu'nun haksız fiillere ilişkin hükümlerinin uygulanacağı, dolayısıyla trafik sigortası kapsamındaki tazminatların belirlenmesinde artık 'Genel Şartlar'ın kural olarak belirleyici olmayacağı, ‘Genel Şartlar'ın sadece Karayolları Trafik Kanunu ve Borçlar Kanunu'na aykırı olmayan hükümlerinin uygulanabileceği, dolayısıyla bu karardan sonra sigorta şirketlerinin tazminat sorumluluğunu azaltan 'Genel Şartlar'ın birçok hükmünün uygulanamayacağı görülmekte olup, yeni baskıda bu değişikliğe yer verilmiştir.

Güncel Yargıtay kararlarıyla desteklenen eser, hukukçulara, sigorta uzmanlarına ve trafik kazalarında olayın taraflarına faydalı olabilecek kapsamlı bir rehber niteliğindedir.

Konu Başlıkları

Genel Bilgiler
Yargıtay Kararları
Örnek Bilirkişi Raporları
Örnek Dava Dilekçeleri
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.