WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Tüketicinin Temliken Satışa Dayalı AçtığıTapu İptal ve Tescil Davası

Ürün Kodu : 9789750269875
Sayfa Sayısı : 528
Ebat : 17x25
800,00 TL
Daha Fazla Hukuk
Tüketici mahkemelerinde görülen tapu iptal ve tescil davalarının çözüme bağlanması, tüketici yargılamasına özgü birçok usul kuralının bilinmesini ve uygulanmasını gerektirdiği gibi, başta eser sözleşmesi olmak üzere maddi hukuka ilişkin birçok kuralın Yargıtay kararları ile somutluk kazanmış ilkelerinin uygulanmasını gerektirmektedir.

Bu kitapta yapılması amaçlanan husus, bu davayı özgül olarak tüm yönleriyle incelemeye çalışmak; Tüketici Hukuku, Borçlar Hukuku ve Medeni Usul Hukukunun kesişme noktalarını, kuramsal açıklamalar ve emsal Yargıtay içtihatları bağlamında uygulamacı hukukçuların yararlanmasına sunmaktır. Ayrıca yazar bu tür davalara uzun yıllardır bakmakta olan bir yargıç olarak, yazılı eserlerde bulunmayan bazı pratik bilgileri genç hukukçularla paylaşmayı da, isabetli ve adil hükümlerin oluşturulmasına naçizane bir katkı sağlaması bakımından, sevinçli bir görev saymıştır.

Bu baskıda; kitaba yeni bölüm ( 3. bölüm) olarak, 7251 Sayılı Kanunla Tüketici Hukukuna getirilen Arabuluculuk bahsini eklenmiştir. Önemli bir konu olan takyidatların (haciz, tedbir, ipotek vb.) tescil talebi karşısındaki hukuki durumu da 6. bölümde, 4 ayrı başlık altında (hukuki statü, talep koşulu, taraf teşkili, ispat) değerlendirilmiştir. Yedinci bölümde yeni bir paragraf bazında, arsa sahipleri ile diğer davalıların (bir kısmının) kabul beyanlarının hukuki değeri incelenmiştir. Sekizinci bölüme, yapsatçı yükleniciden satın alınan bağımsız bölümün tapu devrinin yapılması bakımından inşaatın tamamlanma seviyesi konusunda bir paragraf ile buna ilişkin BAM kararı eklenmiştir. Yargılama giderlerinin incelendiği 11. bölümde, davanın kabul veya reddi durumuna göre, vekâlet ücretinin nispi ve maktu olarak tayini konusu ayrı başlıklar hâlinde açıklanmış ve içtihatlarla örneklendirilmiştir. Bu arada kanun yolları ve diğer hususlarda gerekli güncellemelerin yanı sıra, kaynakçaya da yeni eklemeler yapılmıştır.

Konu Başlıkları

Arsa Payı Karşılığı İnşaat Sözleşmesinin Tanımı, Şekli, Hukuki Niteliği, Tarafların Hak ve Yükümlülükleri
Bağımsız Bölümün Alacağın Temliki (Devri) Yoluyla Tüketiciye Devri
Temliken Satışa Dayalı Tapu İptal ve Tescil Davasında Görevli Mahkeme
Temliken Satışa Dayalı Tapu İptal ve Tescil Davasında Yetkili Mahkeme
Temliken Satışa Dayalı Tapu İptal ve Tescil
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.