WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Türk Borçlar Kanunu ÇerçevesindeKiracının Kiralananı Özenle Kullanma Borcu

Ürün Kodu : 9789750263743
Sayfa Sayısı : 132
Ebat : 16x24
260,00 TL
Daha Fazla Hukuk
Kiracının kiralananı özenle kullanma borcu TBK m. 316'da düzenlemişse de borcun kapsamı belirlenirken bu hüküm ile sınırlı kalınmamalıdır. Kiracının kiralananı özenle kullanma borcunun kapsamı belirlenirken diğer yan edim yükümlülükleri de dikkate alınacağı için çalışmamızın birinci bölümünde bu borçlar geniş anlamda anlatılmamış, sadece özenle kullanma borcu ile ilişkileri açıklanmıştır.

Kitabın ikinci bölümünde kiralananı sözleşmeye uygun kullanma, özenli kullanma, taşınmazda oturanlar ile komşulara saygı göstermek şeklinde üç alt bölüm yer almakta konu doktrinde verilen örnekler ve güncel Yargıtay kararları ile somutlaştırılmaktadır.

Çalışmanın üçüncü bölümünde kiracının kiralananı özenle kullanma borcuna aykırılık durumunda, genel hükümlere göre tazminat, eski hâle iade ve kiraya verenin TBK m. 316'ya göre kira sözleşmesi fesih imkânı anlatılmıştır. TBK m. 316'ın gerekçesinde eski hükümde herhangi bir değişiklik yapılmadığı belirtilmiş; fakat özellikle özenle kullanmama durumunda kira sözleşmesinin feshi düzenlemesinde önemli değişiklikler yapılmıştır. Ayrıca bu bölümde eski hükümdeki değişiklikler ayrıntılı bir şekilde anlatılmış; gerek eski kanunumuza gerek mehaz kanuna göre birtakım farklılıklar içeren TBK m. 316/II-III hükmüne getirilen eleştirilere de yer verilmiştir.

Konu Başlıkları

Kiracının Borçları ve Yan Edim Yükümlülüklerinin Özenle Kullanma Borcu İle İlişkisi
Kiracının Kiralananı Özenle Kullanma Borcu
Kiracının Kiralananı Özenle Kullanma Borcuna Aykırılığın
Sonuçları
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.