WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Türk Ceza Kanunun da Organ ve Doku Ticareti Suçları

Ürün Kodu : 9789750247217
Sayfa Sayısı : 264
Ebat : 16x24
370,00 TL
Daha Fazla Hukuk
Tıp biliminin gelişmesi ile birlikte organ ve doku nakilleri giderek önem kazanan operasyonlar haline gelmiş olup hızla yaygınlaşmaktadırlar. Özellikle ülkemizde birçok kişinin organ ve doku nakline ihtiyaç duyması fakat henüz donör sayısının ihtiyacı karşılayacak düzeyde olmaması bu alana ilişkin suçlarda hızlı bir artışa neden olmaktadır.

Bu suçlardaki hızlı artış nazara alındığında hukuka uygun organ ve doku nakillerinin koşullarının ortaya konulması ve suç teşkil eden fiillerin belirlenmesi oldukça önemlidir. Türk Hukuku açısından organ ve doku nakillerinin koşulları 2238 sayılı Organ ve Doku Nakli Hakkında Kanun tarafından belirlenmiş iken, organ ve doku nakli hakkında suçlar ise Türk Ceza Kanunu'nun 91. maddesinde düzenlenmiştir. Yine Türk Ceza Kanunu'nda bu suçlara yönelik olarak özel bir zorunluluk hali ve etkin pişmanlık hükmüne yer verilmektedir.

Çalışma kapsamında da öncelikle naklin koşulları irdelenerek, bu koşullar çerçevesinde Türk Ceza Kanunu'nun 91. maddesinde yer alan suç tipleri ceza hukuku anlamında değerlendirilmiş ve bu kapsamda suçun unsurları, kusurluluğu kaldıran yahut azaltan haller, suça etki eden diğer haller ve yaptırımı incelenmiş ayrıca bu değerlendirmeler yapılırken 2238 sayılı Organ ve Doku Nakli Hakkında Kanun'un çeşitli hükümlerine de değinilmiştir.

Konu Başlıkları

Organ ve Doku Ticareti Suçlarına İlişkin
Genel Bilgiler
Organ ve Doku Alınması Suretiyle İşlenen Suçlar (TCK M.91-1-2)
Organ ve Dokunun Ticarete
Konu Yapılması Suretiyle İşlenen Suçlar
(TCK M.91-3-5-6)
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.