WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Türk Hukukunda Göçmen Kaçakçılığı Suçu

Ürün Kodu : 9789750263699
Sayfa Sayısı : 128
Ebat : 16x24
260,00 TL
Daha Fazla Hukuk
Daha iyi bir yerde yaşama isteği, iş bulma umudu, daha iyi eğitim şartları ve sağlık olanakları gibi faktörler, bireyleri ve toplulukları bulundukları yerleri terk ettirip, daha iyi olduğunu düşündükleri başka yerlere göç ettirmektedir. Bu amaçlarla her yol denenmekte, kimi zaman yasal olmayan yollara da başvurulabilmektedir.

Orta Doğu ülkelerinde yaşanan iç karışıklıklar, özellikle son yıllarda komşumuz Suriye'de meydana gelen iç savaş ve beraberinde ortaya çıkan çeşitli zorluklar, birey ve toplulukların Türkiye'ye göç etmesine neden olmaktadır. Ülkemiz özelinde, son yıllarda hızla artan bu göç hareketleriyle esas olarak düzensiz- düzenli göç ve zorunlu- gönüllü göç kavramları yeniden konuşulmaya başlanmıştır. İnsanların mağduriyetlerinden ve içinde bulundukları zorlu durumdan faydalanmak isteyen kişiler nedeni ile "göçmen kaçakçılığı" gündeme gelmektedir.

Ülke gündemimizin başlıca maddelerinden birini oluşturan ve yıllar boyunca da kendine yer bulacak bu konunun, insan hakları ve ceza hukuku çevresinde daha detaylıca incelenmesi gerektiği düşüncesiyle hazırlanan bu kitapta 765 sayılı ve 5237 sayılı TCK'da düzenlenen göçmen kaçakçılığı suçunun karşılaştırılması, göçmen kaçakçılığı suçunun bazı ülke mevzuatlarındaki düzenlenmesi ve benzer suç tipleriyle karşılaştırılması yapılmış, daha sonra soruşturma usulleri ve yaptırımla birlikte suç tipi incelemesine yer verilmiştir.

Konu Başlıkları

Göç ve Göçle İlgili Kavramlar, Tarih İçinde Göç, Göçün Sebepleri,
Sınıflandırılması, Yasadışı Göç ve Bazı Ülke Mevzuatlarında
Göçmen Kaçakçılığı
Türk Ceza Kanunu'nda Göçmen Kaçakçılığı Suçu
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.