WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Türk Medeni KanunundaVelayet ve Ortak Velayet

Ürün Kodu : 9789750270192
Sayfa Sayısı : 172
Ebat : 16x24
285,00 TL
Daha Fazla Hukuk
Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır: Birinci bölüm, velayet kavramının günümüze gelirken değişerek ve gelişerek geçirdiği evreleri açıklanmış. Bu doğrultuda İslamiyet'ten önceki Türk toplulukları dönemi, Osmanlı İmparatorluğu dönemi, Roma İmparatorluğu dönemi ve yirminci yüzyıldaki gelişmeler dönemi ile son değişikler çerçevesinde velayet kavramının hukuki sürecine yer verilmiştir.

İkinci bölüm, velayetin tanımına, kapsamına, ilkelerine, günümüzdeki yeni velayet yaklaşımına göre velayet kavramının bir hak mı yoksa bir sorumluluk mu olduğu konularından detaylı olarak bahsedilmiştir. Bunların yanı sıra velayet hakkına ebeveynlerden birisinin sahip olduğu tüm haller ebeveynlerin medeni durumları dikkate alınarak değerlendirilmiştir. Aynı minvalde Yargıtay kararları doğrultusunda velayet hakkının kaldırılması ve bu hakkın değiştirilmesini gerektiren koşullar Türk Medeni Kanunu'nun ilgili hükümleri doğrultusunda ele alınmıştır.

Üçüncü bölüm, ortak velayet kavramı ana başlığı altında, Türk Medeni Kanunu'nda ortak velayet kavramı ile İsviçre Medeni Kanunu'nda ortak velayet kavramına yer verilmiştir. Türk Medeni Kanunu'nda yer alan velayete ilişkin hükümlerin ortak velayet hakkına imkân tanıması için değiştirilmesi ya da kaldırılması gereken noktaları geniş bir perspektifle incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Ortak velayet hakkının iç hukukumuzda uygulanması halinde her iki ebeveynin medeni durumları çerçevesinde velayet hakkını nasıl kullanacağı konuları ele alınmıştır. Ülkemizde ortak velayete ilişkin yabancı mahkeme kararlarının kamu ihlalini gerçekleştirdiği gerekçesiyle tanınması ve tenfizi mümkün olmamasının getirdiği hukuki sorunlar ve çözüm süreci inceleme konusu yapılmıştır.

Konu Başlıkları

Velayet Hakkının Tarihi Süreçteki Gelişimi
Türk Medeni Kanunu'n da Velayet Kavramı
Ortak Velayet Kavramı
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.