WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Türk ve ABD Hukuku BağlamındaMarka Hakkı Edinme Süreci

Ürün Kodu : 9789750264139
Sayfa Sayısı : 504
Ebat : 17x25
775,00 TL
Daha Fazla Hukuk
Marka, geçmişi M.Ö. 7000 yılına dayanan ve ayırt edici işaretleri koruyan sınai bir haktır. Geçmişten günümüze doğru değişime uğramıştır. Çalışmada günümüzde hangi tip işaretlerin marka olarak korunabileceği ve bunların marka olarak korunması süreci incelenmiştir.

Marka Hukuku, genel itibariyle uluslararası anlaşmalarla düzenlenen bir hukuk dalıdır. Bu nedenle her ülkede benzer uygulamalar ve düzenlemeler görülmektedir. Bununla birlikte mülkilik ilkesi gereği her devletin kendine has yaklaşımı ve mevzuatı da bulunmaktadır. Çalışmada kullanma sistemini temel alan ABD Hukuku'yla tescil sistemini temel alan Türk Hukuku karşılaştırmıştır. Her iki hukuk sisteminde de marka başvurusu süreci, marka ret sebepleri, tescil işlemi ve marka korumasının sona erme sebepleri incelenmiştir. Ayrıca araştırmada Avrupa Topluluk Marka Hukuku ile İngiliz Hukuku'na da yer verilmiştir. Emsal mahkeme kararları incelenmiş doktrindeki görüşlere yer verilmiştir.

Teknolojideki gelişim ve sosyal değişimle birlikte marka olabilecek işaretler konusunda önemli değişimler yaşanmaktadır. Bazı işaretler marka olarak korunabilirken bazı tip işaretler ise artık marka korumasından yararlanmamaktadır. Hangi tip işaretlerin nasıl korunacağıysa tartışmalı bir konudur. Kitapta bu konular incelenerek doktrine ve uygulamaya katkı sunmaya çalışılmıştır.

Konu Başlıkları

Marka
Marka Hakkı Edinme Süreci
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.