WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Türk Vergi HukukundaKişisel Verilerin Korunması

Ürün Kodu : 9789750268199
Sayfa Sayısı : 304
Ebat : 16x24
415,00 TL
Daha Fazla Hukuk
Türkiye'de, Anayasa'nın 20. maddesi ve 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nun yürürlüğe girmesi ile kişisel verilerin korunması konusunda farkındalığın artmasına karşın uygulamada, özellikle de söz konusu Kanun'un kısmi ve tam istisna maddeleri bakımından vergi mükellefleri açısından olası belirsizlikler söz konusudur.

Mükellefler ve diğer ilgililer hakkında vergilendirme amacıyla toplanan bütün bilgi ve veriler de "kişisel veri" kapsamında olduğundan, vergi mükellefini Anayasa'da yer alan temel hak ve özgürlüklerin dışında tutamayız. 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nun 28. maddesi uyarınca kısmi istisna kapsamında kalan, vergi ile ilgili kişisel veri işlemenin de orantılı olması gerekmektedir.

Her somut olayda amaç ve araç arasında bir ölçüsüzlük olup olmadığını incelemek gerekecektir; her ölçüsüzlük hakkın ihlaline neden olacaktır. Bu nedenle çalışma, güncel (2020 ve 2021 yılı dahil) Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Avrupa Birliği Adalet Divanı, Anayasa Mahkemesi kararlarıyla da zenginleştirilerek sadece vergi hukukçularına değil, aynı zamanda anayasal temel hak ve özgürlüklerin korunması konusunda çalışan uygulayıcılara ve akademisyenlere de hitap etmektedir.

Konu Başlıkları

Vergi Mükellefinin Kişisel Verilerinin Korunmasının Hukuksal Dayanakları
Vergi Mükellefinin Kişisel Verilerinin Elde Edilmesi, Kaydedilmesi, Depolanması, Muhafaza Edilmesi ve Paylaşılması
Vergi Mükellefinin İşlenen Verileriyle İlgili Hakları
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.