WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Uluslararası Andlaşmalarda Şartların Esaslı Değişimi: Rebus Sic Stantibus İlkesi

Ürün Kodu : 9789750265631
Sayfa Sayısı : 224
Ebat : 16x24
335,00 TL
Daha Fazla Hukuk
Kelime anlamı olarak koşulların olduğu gibi kalması anlamına gelen rebus sic stantibus, andlaşmalar hukukunun en eski ilkelerinden biridir. Bir andlaşmanın akdedildiği şartların esaslı olarak değişmesi durumunda, bu değişikliklerin andlaşma üzerindeki etkileri rebus sic stantibus ilkesi çerçevesinde belirlenmektedir. Rebus sic stantibus ilkesi, uluslararası hukukun gelişimine paralel olarak çeşitli evrelerden geçmiş, zaman içinde ilkenin hem hukuki niteliği hem de kapsam, koşul ve andlaşma üzerindeki etkileri değişim göstermiştir.

Eserde öncelikle rebus sic stantibus ilkesinin günümüz uluslararası hukukundaki hukuki niteliği tespit edilmiş sonrasında ise ilkenin kapsam, koşul ve hukuki etkileri ayrıntılarıyla açıklanmıştır. Bu çerçevede oldukça ayrıntılı bir çalışma olan eser, doktrine andlaşmalar hukuku konusunda önemli katkı sağlamaktadır.

Rebus sic stantibus ilkesi yalnızca bilimsel açıdan değil; Türkiye'nin güncel uluslararası meseleleri bakımından da önem arz etmektedir. Bu özelliğiyle çalışma, uluslararası hukuk doktrinine sağladığı katkının yanı sıra uygulamacılar açısından da bir başvuru kaynağı niteliğindedir.

Konu Başlıkları

Rebus Sic Stantibus İlkesinin Tarihsel Gelişimi
Rebus Sic Stantibus İlkesinin Uluslararası Örf ve Adet Hukuku Kuralı Niteliği
Rebus Sic Stantibus İlkesinin Andlaşma Üzerindeki Hukuki Etkileri, Kapsamı ve Koşulları
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.