WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Yapı Malikinin Tazminat Sorumluluğu

Ürün Kodu : 9789750268922
Sayfa Sayısı : 172
Ebat : 16x24
285,00 TL
Daha Fazla Hukuk
Geçmişten günümüze, sorumluluk hukukunda ortaya çıkan en önemli sorun, üçüncü bir kişinin haksız fiili neticesinde bir zarar doğması halinde, meydana gelen zarardan kimin sorumlu olacağı hususu olmuştur. Zamanla toplumsal kuralların ve teamüllerin değişmesiyle birlikte kusura dayanan sorumluluk halleri yetersiz kalmış, herkesin kusurlu hareketi neticesinde meydana gelen zarardan sorumlu olacağı ilkesine birtakım istisnalar getirilmiştir.

Türk Borçlar Kanunu'nun 69'uncu maddesinde düzenlenen yapı malikinin sorumluluğu da, kusur esasına dayanan sorumluluk hallerinden ayrılan ve meydana gelen zarardan ilgili kişilerin sorumlu olması için kusur şartı aramayan kusur sorumluluğu ilkesinin istisnalarından birisidir.

Çalışmada bir kusursuz sorumluluk hali olan yapı malikinin sorumluluğunun hukukî niteliği, dayandığı esaslar ve benzer sorumluluk hallerinden farkları ortaya konulduktan sonra, bina ve yapı eseri kavramları ile birlikte sorumluluğun ortaya çıkması için gerekli olan şartlar ele alınmıştır. Çalışmanın devamında ise, Türk Borçlar Kanunu'nun 69'uncu maddesi kapsamında kimlerin zarardan sorumlu olduğu ve sorumluluğun hükümleri incelenmiştir.

Konu Başlıkları

Bina ve Yapı Eseri
Bina ve Yapı Eserinin Yapımındaki Bozukluk yahut Bakımındaki Eksiklik
Yapım Bozukluğu veya Bakım Eksikliğinde Birden Fazla Kişinin Birlikte Sorumluluğu
Bakım Eksikliğinde Malik veya Maliklerle Birlikte Sorumlu Olmak Üzere Sınırlı Ayni Hak Sahipleri
Zarardan Sorumlu Kişilerin Tazmin Yükümlülüğü
Zarardan Sorumlu Kişilerin Rücu Hakkı
Zamanaşımı
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.