WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Yargıtay Kararları/Öğreti Görüşü EşliğindeMirasçılık Sıfatının Yitirilmesi

Ürün Kodu : 9789750266805
Sayfa Sayısı : 328
Ebat : 16x24
440,00 TL
Daha Fazla Hukuk
Miras hukukunda mirasçılık sıfatının yitirilmesine neden olan bazı davranışlar vardır ki, mirasçı bu durumda mirastan hak alamaz. Mirasçılıktan çıkarma, mirastan yoksunluk, mirası ret, mirastan feragat kurumları kitabın kapsamını oluşturmaktadır.

Özellikle mirasçılıktan çıkarma ve mirastan yoksunluk hallerinde miras bırakana karşı olumsuz bir davranışta bulunan kişinin bir de onun mirasından hak istemesine imkan vermek insani duyguları zedeler. Dolayısıyla, miras bırakanın mirasçısı tarafından uğradığı haksızlığa karşı tepki göstermesi doğaldır. Yasa bu gerçeği göz önünde bulundurarak mirasçının hak istemesini engellemiştir. Esasen yoksunluğun hukuki sonuç doğurması yargısal karar verilmesine bağlı değildir. Miras bırakanın ölümüyle birlikte mirastan yoksun olma gerçekleşir. Ne var ki yoksun olan kişinin karşı koyması ya da mirasçıların kuşkuya düşmeleri halinde yargı yoluyla da nedenlerin tespitine engel yoktur. Ancak mirasçılıktan çıkarma nedenlerinin tespiti için yargı yoluna başvurulamaz.

Mirasın reddi, mirasın açılmasıyla mümkün olur. Miras açılmadan mirasın reddi söz konusu olmaz; keza mirastan feragat eden kişi, miras açıldığı zaman mirasçı sıfatıyla hak istemekten yoksun olur, yani sağ değilmiş gibi miras dışında kalır.

Kitap, mirasçılık sıfatının kaybedilmesi konusunu olabildiğince güncel yargı kararlarından yararlanmak suretiyle inceleme kapsamına almakta ve yalın bir anlatımla pratikleştirerek okuyucuya sunmaktadır.

Konu Başlıkları

Mirasçılıktan Çıkarma
Mirastan Yoksunluk
Mirası Ret
Mirastan Feragat
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.