WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Yaşam Hakkı ile İşkence ve Kötü Muamele Yasağı Kapsamında Cezasızlık Sorunu

Ürün Kodu : 9789750268366
Sayfa Sayısı : 192
Ebat : 16x24
305,00 TL
Daha Fazla Hukuk
Cezalandırma, devlet için yalnızca bir yetki değil aynı zamanda bir görevdir. Devlet, ceza hukuku ve yaptırımlar aracılığıyla kişilerin temel hak ve özgürlüklerin korumasına hizmet etmektedir. Bu işlevin gereği gibi yerine getirilmemesi halinde ise cezasızlık sonucu ortaya çıkmaktadır.

Kasıtlı öldürmeler, işkence, darp, kamu görevlilerinin ihmalleri sonucu gerçekleşen ölüm ya da yaralanmalar cezasızlık olgusuna sıklıkla konu olmaktadır. Yaşam hakkı ile işkence ve kötü muamele yasağı ihlallerini oluşturan bu suçların etkili bir şekilde soruşturulması ve sorumluların cezalandırılması önünde engel teşkil eden mevzuat ile uygulama sorunları elinizdeki bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Delillerin toplanması ve değerlendirilmesi aşamasındaki aksaklıklar, nitelendirme sorunları, hükmün açıklanmasının geri bırakılması başta olmak üzere erteleme kurumlarının uygulanma biçimleri, af, zamanaşımı ve infaz düzenlemeleri cezasızlık sonucuna yol açan boyutlarıyla inceleme altına alınmaktadır.

Türk ulusal hukukuna özgülenmiş olan çalışma; mevcut hukuk sisteminde cezasızlık sonucu doğuran ya da bu yönde araç olarak kullanılan durum ve kurumları tespit etmeyi, devletin cezasızlıkla mücadele etme konusundaki anayasal yükümlülüğünün yerine getirilmesinde yol gösterici bir rol izlemeyi hedeflemektedir.

Konu Başlıkları

Etkili Soruşturma Yükümlülüğü
Cezasızlık
Delillerin Toplanması, Değerlendirilmesi ve Nitelendirme
Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması
Cezaların İnfazı
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.