WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Yükseköğretim Ceza ve Disiplin Soruşturması Yönetici - Personel - Öğrenci

Ürün Kodu : 9789750268298
Sayfa Sayısı : 554
Ebat : 16x24
238,00 TL
Daha Fazla Hukuk
Yükseköğretim üst kuruluşları ile yükseköğretim kurumlarının yönetici, öğretim elemanı ve memurlarının görevlerinin genel idareden farklı özellikler taşıması, bunlara ilişkin adli ve idari soruşturma kurallarının da farklı olmasına yol açmıştır. Diğer taraftan yükseköğretim öğrencilerinin öğrencilik sırasında işleyeceği disiplin suçları ve bunlara verilecek cezalar ayrı bir düzenlemeye tabi tutulmuştur.

Kitapta; yükseköğretimdeki ceza ve disiplin soruşturmasına ilişkin mevzuat, yargı kararları, açıklama ve örneklerle desteklenerek verilmiş, böylece hem yetkili amir ve soruşturmacıların yapacağı işlemlere, hem de hakkında işlem yapılan kişilerin bu konuda tabi olduğu yükümlülükler ile kullanacakları haklara açıklık getirilmiştir.

Son baskıdan bu yana geçen sürede yükseköğretim ceza ve disiplin soruşturmasına ilişkin mevzuatta köklü değişikler yapılarak, disiplin işleri 2547 sayılı Kanun'un 53. maddesine ek olarak getirilen maddelerle tümüyle kanunla düzenlenmiştir. Adli ceza soruşturmasında, soruşturma öncesi inceleme yapabilme imkanı getirilirken; kapsam ve istisnalar ile atıf hükümlerinde değişikliğe gidilmiştir. Öğrenci Disiplin Yönetmeliği'nde yargı kararları sonucu ciddi değişiklikler yapılmıştır. Yeni baskıda, bu yenilik ve değişiklikler ile konuya ilişkin yargı kararlarına güncel haliyle yer verilmiştir. Ulaşımda kolaylık sağlamak üzere yargı kararlarına konu başlığı eklenmiştir. Açıklamalar da söz konusu güncel hukuki durum ışığında tümüyle gözden geçirilmiş ve genişletilmiştir. Örnekler de aynı yönde güncellenmiş ve bazı eklemeler yapılmıştır.

Alanında tek rehber olan kitap, tüm ilgililerinin elinin altında bulunması gereken bir çalışmadır.

Konu Başlıkları

Temel İlkeler ve Mevzuat
Yükseköğretimde Soruşturma
Örnekler
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.