WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Bankacılıkta Kur Riski Yönetimi Risk Ölçüm Yöntemleri ve Türev Ürünler

Ürün Kodu : 9789750237409
Sayfa Sayısı : 304
Ebat : 13x19
180,00 TL
Daha Fazla Ekonomi
Bankacılığın sürekli değişen ekonomik çevresi, bankalara sayısız fırsatlar sunarken, çok sayıda, farklı ve karmaşık riskleri de içinde barındırmaktadır. Bankaların piyasa şartlarında ayakta kalabilmeleri ve diğer bankalarla rekabet edebilmeleri için, maruz kaldıkları risklerin ölçülmesi ve yönetilmesi önemlidir.

Kitapta bankacılıktaki riskler ile Basel düzenlemeleri çerçevesinde risk ölçüm yöntemleri incelenmiş ve özellikle günümüzde bankaların maruz kaldığı en önemli risk olan kur riski üzerinde durulmuştur. Kitapta ayrıca kur riski yönetimde kullanılan türev ürünler, örnekler verilerek grafiklerle ayrıntılı olarak incelenmiş ve türev ürünlerin Türk bankacılık sektöründeki kullanımı hakkında bilgi verilmiştir.

Kitabın bankacılık sektöründeki karar vericiler ve ilgili dallarda öğrenim gören lisans ve lisansüstü öğrencilere yol gösterici olacağı düşünülmektedir.


Yazar Hakkında: Lisans eğitimini Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümü'nde tamamlayan yazar, aynı bölümden yüksek lisans ve doktora derecelerini almıştır. Akademik hayatı sürecince risk ve risk yönetimi konusunda çalışmalar yapmıştır. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın döviz işlemleri ve operasyon bölümlerinde çalışan yazar, halen Piyasalar Genel Müdürlüğü'nde görevine devam etmektedir.

Konu Başlıkları

Risk Kavramı ve Bankacılıkta Risk
Bankacılıkta Risk Çeşitleri
Bankacılıkta Risk Ölçüm Yöntemleri
Bankacılıkta Kur Riski
Bankacılıkta Kur Riski Yönetimi
Döviz Forward İşlemleri
Döviz Futures İşlemleri
Döviz Opsiyon İşlemleri
Döviz Swap İşlemleri
Türk Bankacılık Sektöründe Kur Riski
Türk Bankacılık Sektöründe Türev Ürünler
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.