WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Enerji Ekonomisine Giriş Kavram - Kuram - Piyasa ve Modeller

Ürün Kodu : 9789750262913
Sayfa Sayısı : 460
Ebat : 16x24
345,00 TL
Daha Fazla Ekonomi
Gözden geçirilmiş ve güncellenmiş 2. Baskısını yapan bu kitap, isminden de anlaşılaca¬ğı üzere enerji ekonomisine giriş niteliğindedir.

Kitap, Uzun süre enerji sektörünün kamu kurumları ve özel sektör şirketlerinin çeşitli kademelerinde geçen profesyonel iş hayatı sonrası akademik yaşama SBF iktisat Bölümünde enerji konularında ders vermek ve bu alanda akademik yayınlar yapmakla devam eden yazarın, ders notlarından ve uygulamada geçen uzun mesleki deneyimle¬rinden sağladığı birikimlerle yazılmıştır.

Daha önce üçüncü baskısını yapmış Enerji Ekonomisi ve Politikaları kitabının daraltıl¬mış bir versiyonu olarak yayınlanan Enerji Ekonomisine Giriş kitabı üç kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısımda fosil kökenli tükenebilir ile rüzgar ve güneş gibi yenilene¬bilir enerji piyasaları, ikinci kısımda enerji talebi, üçüncü kısımda ise enerji yatırımları ve arzı analizini ele alan kitap 17 bölüm olarak tasarlanmıştır. Her ne kadar bir ekonomi kitabı olarak görülse de diğer sosyal ve fen bilimlerden bazı temel kavram ve konuları ödünç alarak ortak bir zeminde ve geniş bir yelpazede hazırlanmış olan bu kitap, lisans ya da lisansüstü enerji ekonomisi öğrencilerine bir yardımcı ders kitabı olma özelliğin-dedir. Ayrıca enerji hakkında bilgi edinmek isteyen uzmanlar için de bir referans kitabı olma özelliğinde olup günümüzün karmaşık enerji sorunlarını anlamak ve analiz etmek için gerekli bilgiler okuyuculara aktırılarak, okuyucuların enerji ekonomisine kapsamlı bir açıdan bakmaları amaçlanmıştır.

Kitapta enerji ekonomisine ilişkin temel kavram ve kuramları açıklamanın yanı sıra enerji piyasaları, enerji arzı ve talebinin analizi için gerekli olan ekonomik araçların nasıl kullanıldıkları yeterli sayıda model, grafik, tablo ve sayısal örnek gösterimleri ile ele alınmaktadır.

Konu Başlıkları

Enerji ve Enerji Ekonomisi Kavramı
Enerjinin Tarihçesi
Petrol, Gaz, Kömür ve Elektrik Piyasaları
Yenilenebilir Enerji Piyasaları
Enerji Talebi Analizi ve Yönetimi
Enerji Arzı Ekonomisi
Enerji Yatırımları
Enerjide Gelecek Sözleşme Piyasaları
Petrol Rafinesi ve Taşımacılık
Petrol ve Doğal Gaz Geçiş Darboğazları
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.