WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Sermaye Piyasasında Aracı Kurumların Hukuki Sorumluluğu

Ürün Kodu : 9789753477345
Sayfa Sayısı : 230
Ebat : 16x23
340,00 TL
Daha Fazla Ekonomi
Dr. Mehmet Murat İNCEOĞLU'nun çalışmasını benzerlerinden ayıran tarafı sermaye piyasasına ticaret hukukundan ziyade borçlar hukuku yaklaşımı getirmesidir.

Kitap başlıca dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde aracı kurumların tanımı, faaliyet alanı, örgüt yapısı ve denetimi gibi aracı kurumlar ile ilgili temel bilgiler verilmiştir. Kitabın ikinci bölümünü aracı kurumların birinci el piyasasındaki işlemlerinden, yani sermaye piyasası araçlarının ihracından ve halka arz yoluyla satışından sorumluluğu oluşturmaktadır. Aracı kurumların ikinci el piyasalardaki işlemlerden doğan sorumlulukları ise üçüncü bölümde ele alınmıştır. Aracı kurumlar ikinci el piyasada daha önce ihraç edilmiş menkul kıymetlerin alım satımına aracılık edebilecekleri gibi, türev araçların alım satımına da aracılık edebilirler. Dördüncü ve son bölümde aracı kurumların aracılık dışındaki sermaye piyasası faaliyetlerinden dolayı sorumlulukları incelenmiştir.

Aracı kurumlar aracılık dışında, portföy yönetimi, yatırım danışmanlığı, menkul kıymetlerin geri alım veya satım taahhüdü ile alım satım faaliyetlerinde bulanabilirler. Ayrıca dördüncü bölümün son kısmında aracı kurumların İMKB – Takas ve Saklama Bankası ile yapmak zorunda oldukları sözleşmenin hukuki nitelikleri ve bu sözleşmeden doğan borçlar yer almaktadır.

Konu Başlıkları

Genel Olarak Aracı Kurumlar ve Aracı Kurumların Sermaye Piyasasındaki Yeri
Aracı Kurumların Birinci El Piyasasındaki İşlemlerinden Sorumluluğu
Aracı Kurumların İkinci El Piyasasındaki İşlemlerinden Dolayı Sorumluluğu
Aracı Kurumların Aracılık Dışındaki Sermaye Piyasası Faaliyetlerinden Dolayı Sorumluluğu
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.