WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Türkiyede İşsizlik ve Enflasyon İlişkisi Teori - Tarihsel Gelişim - Analiz

Ürün Kodu : 9789750260186
Sayfa Sayısı : 188
Ebat : 16x24
135,00 TL
Daha Fazla Ekonomi
Enflasyon ve işsizlik, oldukça yakından izlenen ekonomik göstergelerden ikisidir. Bunun temelinde enflasyon ve işsizlik göstergelerinin politika yapıcılar için öneminin yanı sıra ekonomi teorisindeki yeri yatmaktadır. Bu bağlamda iki gösterge arasındaki ilişki oldukça önemlidir. Ekonomik modeller için reel sektörle para piyasaları arasında bağlantı genelde bu iki gösterge arasındaki ilişkiyi belirten Phillips eğrisi denklemi ile kurulur. Ayrıca bu iki değişkenin ilişkisi ekonomik istikrarın sağlamasında önemli rol oynamaktadır.

Enflasyon ve işsizlik arasındaki ilişkinin geleneksel olarak ters yönlü ve doğrusal olmayan şekilde gerçekleştiği kabul edilmektedir. Bununla birlikte, bu ilişki ilk bakışta göründüğünden daha karmaşıktır ve Phillips tarafından ortaya konulduktan sonra birkaç kez bozulmuştur. Bu çalışmada Türkiye'de Phillips eğrisinin geçerliliği analiz edilmiştir.

Birinci bölümde Phillips eğrisin teorik gelişimi incelenmiştir. Bu konu ile ilgili ilk çalışmalar, Phllips'in katkısı, eğrinin enflasyon ve işsizlik arasındaki ters yönlü ilişkiye dönüşümü ele alınmıştır. Daha sonra Phillips eğrisinin farklı zaman ufuklarındaki davranışı ile ilişkili tartışmalara yer verilmiştir. İkinci bölümde ele alınan göstergelerin Türkiye ekonomisindeki gelişlimi hem tarihsel olarak hem de istatistiksel yöntemlerle incelenmiştir. Son bölümde ise Türkiye ekonomisi verileriyle Philllips eğrisi analiz edilmiştir.

Konu Başlıkları

Enflasyon ve İşsizlik İlişkisi
Türkiye Ekonomisinde İşsizlik, Enflasyon ve Faiz
Türkiye Verileriyle Phillips Eğrisinin Analizi
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.